Fartuch ludowy – zapaska łowicka

Stroje ludowe to nieodłączna część tradycji i kultury każdego kraju i regionu. W Polsce jednym z najbardziej rozpoznawalnych strojów jest strój łowicki kojarzący się z Mazowszem oraz jednym z największych zespołów ludowych na świecie pielęgnujących pamięć o bogactwie kulturowym między innymi tańca i piosenek polskich.

Polskie stroje ludowe od podszewki 

zapaska łowickaCały strój łowicki zarówno damski jak i męski składa się z wielu elementów. W męskim stroju wyróżniamy kapelusz, lejbik, bielunkę, pas, spodnie i buty. Kapelusz wykonany jest z filcu z wszytą wzorzystą aksamitną wstążką. Bielunka to płócienna biała koszula, której mankiety i kołnierzyk ozdobiony jest wielobarwnym haftem. Do tego zakłada się długą kamizelkę, nazywaną lejbikiem, która przepasana jest wełnianym pasem. Ostatnimi dwoma elementami stroju łowickiego dla mężczyzn są wełniane spodnie w które wpuszczane są buty ze skóry z cholewkami. W damskim stroju wyróżnia się jedwabnicę czyli jedwabną kwiecistą chustę, do której dla ozdoby przypina się kwiaty. Płócienną białą koszulę w której kołnierzyk i rękawy są przyozdobione haftem. Na bielunkę nakłada się tak zwaną kieckę, która składa się z dwóch ze sobą zszytych części tj. stanika wykonanego z aksamitu zdobionego haftem i pasiastej, mocno zmarszczonej spódnicy, z doszytą aksamitką u dołu. Kiecka przepasana jest w talii pasiastą zapaską. Element ten to zapaska łowicka która jest przyozdobiona podobnie jak spódnica aksamitką wyszywaną we wzory z kolorowych kwiatów. To co ją wyróżnia to pasiasta tkanina samodziałowa, która aby była odpowiednio sztywna podklejana jest inną tkaniną. Zapaska tak pełni też rolę fartucha, a w chłodne dni posłużyć może jako narzuta na głowę i ramiona. Zapaska posiada z tyłu przyszytą klamerkę, która służy do zapinania. Ostatnimi elementami stroju są białe pończochy i trzewiki sznurowane czerwoną tasiemką. Nieodłącznymi dodatkami do stroju są naturalne korale.

Strój łowicki składa się z wielu elementów, a jego wielobarwność i folklorystyczne haftowane kwiatowe motywy, czynią go unikatowym. Odnoszę wrażenie, że stroje te wyglądają jak piękna kwiecista łąka, która tak bardzo wiąże się z polskim naturalnym krajobrazem. Nie ma drugiego takiego stroju, który tak bardzo współgra z ojczystym krajobrazem.