Izolacja pionowa fundamentów – dlaczego jest tak ważna?

Kiedy decydujemy się na budowę domu powinniśmy zadbać o to, aby pracownicy budowlani, których wynajmiemy do budowy zadbali o to, żeby odpowiednio zaizolować fundamentu naszego budynku. Jeśli tego nie dopilnujemy możemy później borykać się z wilgocią a także zagrzybieniem.

Prawidłowo wykonana izolacja przeciwwilgociowa

izolacja przeciwwilgociowa pionowaKażdy kto buduje dom powinien zdawać sobie sprawę z tego jak ważna jest izolacja przeciwwilgociowa pionowa zwana również hydroizolacją. Gdybyśmy nie zabezpieczali fundamentów swojego budynku to nasiąknęłyby one niczym gąbka. Po pewnym czasie w naszej piwnicy pojawiłaby się wilgoć, która z czasem pojawiłaby się również w wyższych elementach naszego domu. Oczywiście możemy sobie z nią jakoś poradzić, ale bez odpowiedniej izolacji problem bardzo szybko by powrócił a w przyszłości mielibyśmy dużo większe kłopoty z zagrzybieniem a co gorsze ze zniszczeniem ścian. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji należy przypilnować ekipę, aby prawidłowo wykonała hydroizolację fundamentów. Zadaniem pionowej izolacji jest ochrona pionowych powierzchni fundamentów przed wsiąkaniem w nie wody. W zależności od tego na jakiej działce budowany jest dom oraz jakie wysokie jest zagrożenie wsiąkania wody wyróżnia się trzy rodzaje izolacji: lekką, średnią oraz ciężką. Ta pierwsza wykonywana jest w sytuacji gdy poziom wód gruntowych jest niski. Ta druga gdy poziom wód gruntowych może się okresowo podnosić. Natomiast trzeci rodzaj wykonywany jest wtedy gdy grunt, na którym ma powstać dom jest gliniasty a poziom wód gruntowych bardzo wysoki.

Jak widać odpowiednia izolacja fundamentów jest bardzo ważna. Nawet niewielka szczelina może w przyszłości spowodować ogromne szkody, za których naprawę będziemy musieli zapłacić jeśli nie chcemy stracić dachu nad głową.