Jak usunąć lepik z podłogi?

Marzy ci się nowa, drewniana podłoga? Jak wiemy, pierwszym krokiem do położenia nowej podłogi jest usunięcie tej starej. Jednak drewniane parkiety jeszcze kilkadziesiąt lat temu były w większości klejone substancjami, których ciężko się dziś pozbyć.

Usuwanie starego parkietu – subit i lepik

usuwanie lepiku z podłógDo niedawna niemal wszystkie drewniane parkiety były klejone przy pomocy subitu lub lepiku do podłóg. Przy położeniu nowej podłogi niezbędne jest dokładne pozbycie się tych substancji, by nowy parkiet kłaść na płaskiej, czystej powierzchni. Dodatkowo subit i lepik są uważane za toksyczne, co dodatkowo zachęca do ich usunięcia z mieszkania. Jednak samodzielna walka z wyrównaniem wylewki pod nową podłogę może być niezwykle trudna. Czasem do usuwania subitu z podłogi zaleca się metody chemiczne, jednak nie zawsze są one całkowicie skuteczne. W większości przypadków rozpuszczalnik sprawi, że subit wchłonie się w podkład, przez co przyklejenie drewnianych paneli staje się niemożliwe. Usuwanie lepiku z podłóg z wielu względów lepiej jest zlecić fachowcom. Po pierwsze to substancja, która ciężko się rozpuszcza, więc metody chemiczne są zazwyczaj nieskuteczne. Z cienką warstwą czasem można sobie poradzić stosunkowo łatwo – przy użyciu szpachelki, lub (jeśli mamy taką możliwość) frezarki. Jednak nie zawsze jest to łatwe zadanie, a czasem problemem mogą być trudno dostępne miejsca. Fachowcy posiadający specjalne narzędzia i doświadczenie szybciej i sprawniej pozbędą się niechcianej substancji, co przybliży nas do położenia nowej, pięknej podłogi.

Pamiętajmy, że lepik i subit to substancje toksyczne – aby nie narażać swojego zdrowia należy pracować przy nich w odzieży ochronnej. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zatrudnianie odpowiedniej firmy. To da nam gwarancję bezpiecznego i szybkiego pozbycia się starego parkietu.