Zasady właściwego użytkowania rozdzielnic i automatyki

Gdy tylko nasi elektrycy zakończyli swoją pracę, od razu dali nam długą listę rzeczy, które powinniśmy robić, oraz zachowania, jakich musimy unikać. Dotyczyło to wszystkich instalacji, którymi jeszcze do niedawna się zajmowali w naszym budynku. Postanowiliśmy podejść do tego bardzo poważnie.

Zasady mówiły o obchodzeniu się z rozdzielnicami i automatyką

rozdzielnice i automatykaPrzyznaję, że zasady nie były trudne do nauczenia. Szef od razu chciał, by każdy uczył się tego na pamięć, ale stwierdziłem, że w sumie to wszystko jest tutaj logiczne. Jeśli każdy będzie myślał podchodząc do rozdzielnic oraz wszystkich innych instalacji elektrycznych, to nic złego nie ma prawa się stać. Mimo wszystko każdy musiał się co najmniej zapoznać z tym, w jaki sposób funkcjonują u nas rozdzielnice i automatyka oraz jak się z nimi obchodzić. Prawda jest taka, że nie trzeba się było trudzić by stało się z tymi instalacjami coś złego, o czym przestrzegali nas elektrycy. Wszyscy czytali spis zasad i stwierdzali jedno – i tak by się tak zachowywali przy rozdzielnicach. Wiadomo, że do tych urządzeń najlepiej jest się nie zbliżać, a jeśli dzieje się z nimi cokolwiek niedobrego, najlepiej jest powiadomić dział techniczny. Oni zadecydują, czy sami będą robić coś z rozdzielnicami oraz automatyką, czy będą woleli wezwać ekipę fachowców, którzy znacznie szybciej uporają się z problemem. Odkąd jednak skończyli swoje ostatnie zlecenie tutaj i zostawili listę zasad, nie było już potrzeby, by ich wzywać. Wszystkie instalacje chodziły tutaj bez zarzutów.

Przyznaję, że po czasie zaczynam doceniać pomysł elektryków dotyczący listy zasad. W teorii każdy wie jak powinien zachowywać się przy instalacjach elektrycznych, ale nikomu nie zaszkodzi przecież drobne przypomnienie, a może mieć zbawienny wpływ w niektórych przypadkach.